Pasidaryk pati: hidrolato gamyba namuose

hidrolato_gamyba_zoleles

Hidrolatai – tai distiliuoti gėlių vandenys. Gaminant hidrolatą specialiame inde kaitinami vandeniu užpilti gėlių žiedai. Nuo šios kaitros kylantys garai atšaldomi ir iškrinta vandeniu. Šis vanduo ir vadinamas hidrolatu – ypatinga augaline substancija, pakeitusia savo būvį ir tapusia alchemiškai nemirtinga.

Distiliuoti gėlių vandenys laikomi pranašesniais už žolelių antpilus ar nuovirus. Pakeitę savo būvį hidrolatai yra labai stabilus – kai kurie jų nekinta net iki 2 metų. O, pavyzdžiui, žolelių antpilas, mums žinomas kaip arbata, savo sudėtį pakeičia ir visiškai surūgsta per 2 dienas.

Ir nors hidrolatas paprastai yra antrinis eterinių aliejų gamybos produktas, šis vanduo turi nepaprastų terapinių savybių. Hidrolatuose yra šiek tiek paties eterinio aliejaus – tuo jis artimas ir panašus į juos. Tačiau kita vertus, distiliuojant iš augalo išgaunamos vandenyje tirpios medžiagos, kurių nerasime eteriniuose aliejuose – jos atiduodamos tik hidrolatui.

Hidrolatai yra labai švelnios ir visiškai saugios naudoti medžiagos. Juos galima purkšti tiesiai ant odos, naudoti inhaliacijoms, pilti į vonią, kvėpintis. Hidrolatai turi nuostabų aromaterapinį poveikį – mėgiamo kvapo gėlių vanduo teigiamai veiks ne tik odą, bet ir jausmus.

Nors hidrolatai gaunami specialiuose distiliavimo įrenginiuose, jų veikimo principą galima atkurti ir namuose. Štai paprastas būdas, kaip tai padaryti.

1 žingsnis. Į gilų puodą įdėkite paaukštinimą – keramikinę plytelę, stiklinį indelį ar kitą švarų ir karščiui atsparų daiktą.  Paaukštinimas reikalingas tam, kad indas, kuriame rinksis hidrolatas, nesiliestų su puodo dugnu. Į puodą priberkite norimos žaliavos ir užpilkite geriamuoju vandeniu, kad apsemtų.

Puode - apversta stiklinė peleninė ir ramunėlių žiedai.

Puode – apversta stiklinė peleninė ir ramunėlių žiedai.

2 žingsnis. Ant paaukštinimo uždėkite neaukštą, bet kuo platesnių kraštų indelį. Jame rinksis hidrolatas.

indas

3 žingsnis. Puodo kraštus gerai apsukite rankšluosčiu – puodas turės būti sandarus, kai ant jo uždėsite antrąjį indą. Prieš apsukant rankšluostį galite sudrėkinti, jis bus paslankesnis.

indas_paruostas

4 žingsnis. Ant puodo uždėkite antrąjį indą. Jo kraštai turi liestis su puodo kraštais, o rankšluostis juos nepriekaištingai užsandarinti.

indas_dubuo

Antrasis indas – stiklinis. Pro tokį patogiau stebėti puode vykstančius procesus.

5 žingsnis. Užkaiskite puodą ir šildykite maža ugnimi. Į antrąjį puodą nuolat dėkite ledo, o jam ištirpus šluoste išsausinkite ir įdėkite naujo. Stebėkite, kaip pildosi hidrolato indas ir ar puodo dugne esantis vanduo visas neišgaravo.

indas_ledukai

Pabaiga. Priklausomai, kiek pridėjote žaliavos ir pripylėte vandens, hidrolato gamybos laikas gali skirtis. Baikite tuomet, kai puodo dugne esančios žolelės dar drėgnos – saugokite, kad jos nepridegtų. Hidrolato koncentracija bus stipresnė, jei žaliavos įdėsite daugiau, o vandens pilsite tiek, kad šis ją apsemtų daugmaž piršto storio sluoksniu. Jei viskas pavyks gerai, turėsite nuostabaus kvapo gėlių vandenį, savo skoniu ir savybėmis toli gražu neprimenantį arbatos.

hidrolatas

Agnė
Susiję įrašai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *