Enciklopedija: odos sluoksniai pagal ajurvedą

Layers-of-Skin
Prieš 5000 metų užrašytas žinių apie gyvenimą rinkinys – ajurveda – ir šiandien tebėra aktualus ir nenublokštas laiko tėkmės. Kaip gyventi, kad nesirgtum, kaip save pažinti, kad galėtum pagyti, neįtikėtina, bet galima išmokti iš seniausio rašytinio šaltinio.

Grožis ajurvedoje neatsiejamas nuo sveikatos ir vidinės harmonijos. Nedrįstame ginčytis: įtampos raukšlės ir prasta nuotaika neužmaskuojama net prabrangiausia kosmetika. Kodėl oda nešvyti ir iš kur atsirado pilki ratilai ajurveda atsako tiksliai besdama į vieną iš 7 jūsų odos sluoksnių.

Vadovaujantis 6-ame amžiuje pr. Kr. išminčiaus ir chirurgijos pradininko Sushrutos užrašytomis žiniomis, žmogaus oda sudaryta iš 7 sluoksnių. Kiekvienas sluoksnis turi savo unikalią struktūrą ir funkcijas bei yra išsidėstęs taip, kad papildytų kitą. Oda sveika tuomet, kai visi 7 jos sluoksniai yra sveiki ir tinkamai funkcionuoja.

Sushruta (600 m. pr. Kr.) – Indijos išminčius, plastinės chirurgijos tėvas. Savo traktate Sushruta Samhita jis iki smulkmenų aprašė, kaip atlikti protezavimą, dabar vadinamąjį Cezario pjūvį, lūžių atstatymą, net smegenų chirurgiją. Jo tekstuose taip pat aptarti ir 7 odos sluoksniai.

Sushruta (600 m. pr. Kr.) – Indijos išminčius, plastinės chirurgijos tėvas. Savo traktate Sushruta Samhita jis iki smulkmenų aprašė, kaip atlikti protezavimą, dabar vadinamąjį Cezario pjūvį, lūžių atstatymą, net smegenų chirurgiją. Jo tekstuose taip pat aptarti ir 7 odos sluoksniai.

Taigi pažvelkime į savo odą giliau – 7 jos sluoksniai (nuo išorinio ir giliausiojo):

1. Avabhasini (tai, kas spindi). Tai viršutinis odos sluoksnis, kurio grožis, pasak ajurvedos, priklauso nuo limfos kokybės (rasa dhatu). Šis odos sluoksnis neturi savo spalvos, todėl per jį persismelkia giliau esančio sluoksnio spalva. Be to, avabhasini tarsi veidrodis atspindi žmogaus savijautą: jei jis sveikas, jei iš vidaus švyti, šio sluoksnio dėka tai matyti aplinkiniams. Šiame sluoksnyje kaupiasi odos drėgmė (vyrauja Kapha doša), o sutrikimai pasireiškia spuogais, odos pleiskanojimu.
Terapija: vidinis ir išorinis odos drėkinimas, reguliarūs masažai aliejais, pozityvus mąstymas. Odai rekomenduojami sezamų, kokosų, abrikosų kauliukų aliejai, rožė, pelargonija, jazminas, rugiagėlė.

2. Lohita (rausvas). Šis sluoksnis parodo žmogaus kraujo kokybę (rakta dhatu), nes yra sudarytas iš odą maitinančių kraujagyslių.Lohita tampriai susijęs su spindinčiuoju odos sluoksniu, todėl jei kraujas nėra švarus, tai matyti odoje – ji neatrodo gyvybinga, nepasižymi sveikai rausva spalva. Atsiradus sutrikimams šiame sluoksnyje pasirodo apgamai, tamsūs ratilai, pigmentacija. Lohitasluoksnis yra raudonos, išlydytos geležies spalvos (dominuoja Pita doša).
Terapija: kraujo kokybę gerinanti dieta, kurioje vengiama ypač rūgščių, sūrių ir aitrių skonių, alkoholio, rekomenduojama daugiau žalumynų. Tinka šaltalankiai, dilgėlės, indinis nimbamedis, salierai.

3. Sweta (baltas). Tai storas baltas odos sluoksnis, sudarytas iš riebalinio audinio (Kapha došos vieta). Šis sluoksnis užtikrina tinkamą temperatūrą, balansuoja odos spalvą pašviesindamas tamsius vidinių odos sluoksnių atspalvius. Sutrikus Sweta sluoksniui atsiranda egzema, alerginiai niežuliai.
Terapija: kanapių sėklų aliejus, vetiverija, pelargonija, levanda, pipirmėtė.

4. Tamra (vario raudonumo). Šis odos sluoksnis svarbus tuo, kad palaiko visus viršutinius odos sluoksnius. Jis atsakingas už imuninę sistemą ir užtikrina odos barjerinę funkciją. Atsiradus ūmioms odos infekcijoms (raupsai, rožė, kiti skausmingi uždegimai) galima spręsti apie šio sluoksnio sutrikimą. Tamra yra vario spalvos (dominuoja Kapha, Pita došos).
Terapija: lengvai virškinamas maistas, reguliari mankšta, indiškasis lapainis (Amalaki). Odai patartinas gauruotasis švytrūnas (labdanas), arbatmedis, agurklių aliejus.

5. Vedini (tai, kas jaučia). Šis sluoksnis jutimiškai sujungia odą su visu kūnu. Būtent jo dėka žmogus junta ir suvokia patiriamą lytėjimą (Vata došos buveinė). Šiame sluoksnyje gerai išplėtota kraujo apykaita. Vedini sluoksnio disfunkcija sukelia herpes viruso ligas.
Terapija: taisyklingas dienos režimas, poilsis, viso kūno masažas aliejumi, intensyvus drėkinimas. Odai naudinga levanda, ramunėlė (romaniškoji), puiklapių aliejus.

6. Rohini (augantis, gydantis). Šis sluoksnis atsakingas už odos gijimą ir regeneraciją. Kai jis surikęs, žaizdos prasčiau užsitraukia, lieka randai. Šio sluoksnio sutrikimai gali sąlygoti įvairiausių navikų ir opų atsiradimą.
Terapija: subalansuota, pilnavertė mityba. Šaltalankių, puiklapių, erškėtuogių aliejai, kvapioji bosvelija (frankincensas), ciberžolė, medetkos, ramunėlės, levanda.

7. Mamsadhara (minkštumo teikėjas). Tai pats giliausias ir storiausias odos sluoksnis, atsakingas už odos stabilumą ir tvirtumą. Kai jis sveikas, oda atrodo jauna, elastinga. Odos suglebimas ir raukšlės yra šio sluoksnio defektai. Rimtesnės šio sluoksnio ligos – odos fistulės, abscesas.
Terapija: laukinės morkos, šlamučiai, mira, jazminai, rožės.

Oda pagal ajurvedą – daug daugiau nei kosmetinių priemonių pagalba gyvuojantis kūno audinys. Ji atlieka begalę gyvybiškai svarbių funkcijų ir pirmoji signalizuoja apie mus ištikusius negalavimus. Ignoruojami ir slepiami po kremais jie galiausia randa silpną kūno vietą ir vėliau parodo naują savo – ligos – veidą. Kad šitai mus aplenktų, pažvelkime į odą kaip to moko ajurveda – būsime ir gražūs, ir sveiki.

Agnė
Susiję įrašai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *